Čáp Vodňan

Příběh čápa Vodňana je naprosto úžasný. Ukazuje nám, že činnost záchranných stanic má smysl. Pomáháme nejen konkrétním zvířatům, ale ve výsledku se můžeme dokonce něčemu přiučit. Což se zde naplno povedlo!

V dubnu roku 2014 přijala záchranná stanice v Makově poraněného čápa bílého. Při bouřce ho z hnízda, které se nacházelo na náměstí Vodňan, srazil silný vítr. Čáp měl vážně poraněné křídlo, hlavu a zhmožděniny po celém těle. Měl problémy s motorikou a zpočátku vše naznačovalo trvalé fyzické poškození zvířete. Jeho návrat do přírody byl tak velmi nejistý. Záchranná stanice v Makově si ho ponechala ve své péči a pojmenovala po městě, odkud ho přijali. Teprve až po roce léčení se mohl dostat do velké voliéry, kde mu dělali společnost další čápi, kteří mají trvalý handicap.

Na Vodňana se ale usmálo štěstí a po zhruba dvou letech se dostal do takové kondice, že se dalo uvažovat o vypuštění do volné přírody. Pro jistotu dostal na záda GPS vysílač. Ten zajistil jeho stálé sledování a v případě nutnosti by byl možný jeho zpětný odchyt. Vodňan se totiž za celé dva roky ve stanici nemohl pořádně proletět a nikdo nevěděl, jestli bude jeho start úspěšný. Navíc se tím naskytla příležitost sledovat jeho cestu do teplých krajin, pokud by se Vodňan úspěšně zapojil do života ve volné přírodě. Vypuštění naštěstí proběhlo na jedničku a Vodňan zamířil přímo do Vodňan 🙂 Ještě během roku 2016 stihl založit rodinu!

Pravé napětí jsme si s ním užili během migrace. Na podzim se čápi bílí stěhují na jih. Někteří letí jen do Španělska, někteří až do daleké Afriky. Vodňan si to ale namířil na Arabský poloostrov, což jsme všichni sledovali s nelibostí. V těchto krajích je lovení čápů běžnou zábavou a zatím se žádný čáp vybavený vysílačkou z Arabského poloostrova nevrátil.

V roce 2016-2017 zimoval netradičně na Arabském poloostrově na hranicích Jemenu a Saudské Arábie. V únoru  se vydal na cestu domů a pomocí záznamů z GPS vysílačky jsme mohli celou cestu sledovat. Vrátil se na hnízdo ve Vodňanech, kde ho netrpělivě čekala samička. Sešel se tam stejný pár, který předešlý rok vyvedl mláďata.

Následující zimu trávil Vodňan nejdříve v Čadu a asi od poloviny listopadu přeletěl do Súdánu.

Ze stránek ZS Makov: „26.3.2018, 17.25 hod přílet. Vítej doma, Vodňane! Když jsme se dnes ráno dozvěděli, že po ulétnutí asi 6000 km je Vodňan zhruba 150 km od hnízda, někde na území Rakouska, bylo rozhodnuto. Jakmile přiletí, jedeme tam! Myslím, že dnešní návštěvnost vodňanské webkamery, která míří na náměstí ale také z dálky na hnízdo, zdaleka překonala všechny rekordy návštěvnosti. Celé odpoledne ji sledovaly stovky a stovky lidí z celého světa a snažily se zachytit „ dvě čárky“ na komíně. A když se tam v podvečer zhruba kolem půl šesté konečně objevily, vyrážíme i my s kamarády. Po příjezdu na nás čekalo prázdné hnízdo, ale asi po tři čtvrtě hodině jsme se dočkali. První přiletěla samice a hned za ní Vodňan, s výrazným „batůžkem“ na zádech. Bylo to něco! Tak vítej doma – a kdybych si mohl soukromě něco přát, klidně se ti teď může vysílačka natrvalo rozbít. Myslím, že už jsme si s tebou všechny ty cesty mnohokrát prožili a asi už to stačí. Tak ať se VÁM VŠEM, ČÁPI, daří! „

Signál Vodňana se neztratil ani v roce 2018, kdy makovští v září napsali: „Po úspěšném hnízdění na komíně ve Vodňanech, kde spolu se samicí odchovali 4 mláďata (jedno má bohužel pohmožděné křídlo a přezimuje u nás ve stanici), se čáp Vodňan vydal na třetí monitorovanou cestu do Afriky.“ 11. října 2018 jsme zaznamenali sdělení: “ Téměř na měsíc se náš čáp Vodňan odmlčel, poslední data přišla 11. září. A tak, když včera přišla data z Čadu, všichni jsme si pořádně oddechli. Teď je už na místě každoročního zimování, uvidíme, jestli se ještě posune.“ 10.dubna 2019 přišla zpráva: „Čáp Vodňan se po 20 dnech opět ozval, je v Súdánu a snad letí domů, tak mu hoodně držte palce, bude to potřebovat.“

21.května 2019 přišla smutná zpráva: „Bohužel nepřináším dobrou zprávu.. Čáp Vodňan uhynul v Turecku. Čáp Vodňan, kterého téměř čtyři roky sledovaly tisíce lidí z celého světa, uhynul 12. května při své cestě zpět asi 150 km jižně od Istanbulu. Zatím bližší informace nejsou, vysílač se ale více než týden hlásí bez jakékoliv aktivity z jednoho místa. Máme slíbenou i pomoc místních ochranářů s prozkoumáním místa, uvidíme.“ 

„Letošní rok vyrazil z neznámých důvodů zpět až o dva měsíce déle, poslední týden v březnu. Uletěl více než 4500 km, jeho cesta skončila 12. května u města Hamidiye. Příčin úhynu může být více, jednou z nich může být i jeho věk. Čápa jsme přijali jako dospělého jednice neznámého stáří. Celé čtyři roky jsme se báli té zprávy a věděli, že jednou přijde. Díky Vodňane za vše, co jsme spolu zažili.“
Čápa Vodňana je ale možné dále sledovat a to „v žilách“ Vodňana juniora narozeného v roce 2018, který musel díky zranění strávit první zimu v záchranné stanici a s vysílačkou byl vypuštěn až na podzim roku 2019. Zimovat do zahraničí ale neodlétl, zůstal na zimu v Čechách.

Příběh čápa Vodňana je krásný příklad toho, že se záchrana divokých zvířat vyplácí a že má smysl. Díky němu víme něco víc o migraci čápů na Arabský poloostrov, víme, že ani několikaletý pobyt v záchranné stanici nemusí být překážkou k vypuštění a hlavně je obrovskou odměnou pro všechny, kteří tvrdě pracují, aby pomohli divokým zvířatům v nouzi. Zároveň nám ukazuje, jak obrovské množství nástrah my lidé zvířatům stále připravujeme.

Záchranná stanice Makov – Facebook: https://www.facebook.com/Z%C3%A1chrann%C3%A1-stanice-%C5%BEivo%C4%8Dich%C5%AF-Makov-182110685223258/

Záchranná stanice Makov – webové stránky:
http://www.makov.cz/

Video z vypouštění na jaře 2016:
http://www.ceskatelevize.cz/ivysilani/10118379000-udalosti-v-regionech-praha/216411000140322-udalosti-v-regionech/obsah/460530-zraneny-cap-se-po-dvou-letech-leceni-vratil-do-prirody

Aktuální stav konta sbírky 33553322/0800
(k 27. 3. 2024)

1 437 217 Kč

Děkujeme!

CHCI TAKÉ PŘISPĚT

Pomoc volně žijícím zvířatům už nemůže být snazší. Stáhněte si aplikaci Zvíře v nouzi